Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Alkohol

(Strony) > > > Alkohol

Napoje alkoholowe

In vino veritas

Bułgarskie wino w stosunkowo krótkim czasie stało się ulubionym napojem Europejczyków, a także zdobywa coraz lepszą pozycję na rynkach światowych. Winiarstwo w Bułgarii ma głębokie korzenie sięgające aż czasów antycznych. Starodawne sklepy winiarskie przypominają sławę mistrzów.

Bułgarskie góry charakteryzują się korzystnym dla uprawy winogron mikroklimatem, co umożliwia produkcję win najwyższej jakości.

Regiony winiarskie

Z punktu widzenia winiarstwa możemy Bułgarie podzielić na pięć regionów – północny, wschodni, południowy, południowo-zachodni i podbałkański. Najbardziej pod tym względem znanym regionem jest Melnik, miejscowość, która znajduje się niedaleko granicy z Grecją. W tym malowniczym miasteczku powstaje czerwone wino o tej samej nazwie. Winnice rozciągają się na wapiennych wzgórzach, w których także wydrążono piwnice.

Za najlepsze bułgarskie wino uważane są odmiany Cabernet Sauvignon oraz Merlot, które w smaku bardzo podobne są do konkurentów pochodzących z terenów Bordeaux. Do ulubionych należą także Mavrud, Kadarka i Pamid oraz Niedźwiedzia krew, stołowe czerwone wino wytrawne. Według Bułgarów takie ma być właśnie dobre wino. Do codziennego użytku! Krótko mówiąc, gdzie się wino pije, tam się dobrze żyje...

Alkohole

Do tradycyjnych alkoholi należy tutaj wódka, rakija (otrzymywana z destylacji śliwek), mastika (likier anyżowy), mentowka (likier miętowy) i likier różany. Ulubione są też tradycyjne koniaki Pliska i Pomorie. Po nocy spędzonej przy tych trunkach każdy doceni zalety miejscowej herbaty ziołowej z rumiankiem na czele.

 

Piwo

W Bułgarii piwo jest również ulubionym napojem. W powstaniu miejscowego piwowarnictwa duży udział mają Czesi. Piwo bułgarskie jest nieco słabsze niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W większości oferowane jest w butelkach i puszkach, a beczkowego można się napić w lepszych restauracjach. Najbardziej znane marki to: Bugasko, Zagora i Astika. Ich cena, to 2-3 zł za butelkę.

Na zdrowie!