Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bazar

01.04.10 14:27:58

Bazar to nieodłączna część krajobrazu bułgarskiego. Miejscowe bazary mają swój czar, który przyciąga tu każdego dnia niezliczoną rzeszę odwiedzających. Bazary często znajdują się w pobliżu zabytków historycznych, wokół których przebywa mnóstwo turystów i łatwiej dostają się na targowiska. Miejscowi gromadzą się na bazarach głównie dlatego, że tutejsi sprzedawcy mają do zaoferowania o wiele więcej produktów niż np. sklepy w centrach, a przede wszystkim są tańsze. Turyści z kolei mają do wyboru szeroki asortyment pamiątek, oczywiście w cenach zdecydowanie korzystniejszych niż w sklepach z pamiątkami, a poza tym zawsze mogą się potargować.

W Sofii znajdziemy kilka miejscowych bazarów. Warto odnaleźć ulicę St. Stambolov – właśnie tutaj każdego dnia odbywa się tzw. bazar Ladies, gdzie można kupić niemalże wszystkie gatunki owoców i warzyw.  Pozostałe bazary odbywają się np. przy ulicy Hr. Smirnenski. Spokojniejszy i nie tak chaotyczny jest z kolei bazar Roman Wall, w którym łatwiej się zorientować.

Co w takim razie można na bazarze kupić? Do wyboru jest tam bogata oferta ceramiki, porcelany, wyrobów ze skóry i futer, albo rzeczy ręcznie wyszywane. Dobre jakościowo są również naczynia miedziane i cynowe. Jeśli chodzi o pamiątki, to elementy związane z miejscową tradycyją – lalka w bułgarskim stroju ludowym, olejek różany w pięknej drewnianej szkatułce, śliwowica Trojanska slivova, brandy Pliska oraz sekt Iskra. Turyści wysoko oceniają również drewniane rzeźby miejscowych artystów. Wybór zależy tylko od indywidualnego gustu, a oferta jest naprawdę bogata!