Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgarskie Góry

25.09.08 11:08:56

Bułgaria wciąż nie należy do najbardziej poszukiwanych kierunków narciarstwa. Przyznać trzeba, że to wielki błąd. W tegorocznej ofercie bułgarskie ośrodki po raz pierwszy pojawiły się w szerszej ofercie biur podróży. Zachęcają przede wszystkim niskie ceny i wysoka jakość usług. Jaki kurort zatem wybrać?

Na narty prosto z Sofii

Najbardziej znanym centrum narciarstwa jest teren wokół masywu Witosza, niedaleko Sofii. Górna część nazywana jest „alpejskim zboczem“, ale w niższych partiach jest znacznie cieplej. Śnieg w najwyższych rejonach utrzymuje się nawet do 200 dni w roku. Bułgarzy nazywają masyw Witosza płucami, a ich faunę i florę ochraniają odpowiednimi przepisami.

Wysokogórski Borowiec

Najstarszym i największym obszarem narciarskim w Bułgarii jest Borowiec. Zbudowano go w XIX w. dla bułgarskich carów, którzy przyjeżdżali tu na polowania. Później przekształcono go w nowoczesny, wysokiej klasy ośrodek sportów zimowych, z luksusowymi hotelami i restauracjami. Dwukrotnie odbyły się tu zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Miasteczko jest usytuowane na północnych zboczach masywu Riła, na wysokości 1350 m n.p.m. i leży u podnóży najwyższego szczytu w Bułgarii - Musała (2925m). Borowec znajduje się zaledwie 73 km od stolicy Sofii i 126 km od Płowdiwu. Można tu uprawiać wszelkie dyscypliny sportów zimowych: zjazdy, skoki narciarskie, biegi i biatlon (trasy biatlonowe są jedne z najlepszych na świecie).

Średnia temperatura stycznia to -8°C, ale w lecie jest tutaj aż 21°C. Bogata pokrywa śniegowa utrzymuje się przez zimę aż 150 dni, Do dyspozycji turystów jest 13 tras zjazdowych o długości od 1 km do 3 km. Borowiec należy także do ulubionych miejsc turystyki pieszej i wysokogórskiej.

Narciarstwo nad klejnotami historii

Około 160 km od Sofii na poziomie 930 metrów n.p.m. znajduje się ulubiony teren narciarski, Bańsko. Miasto powstało już w XVII wieku, a oprócz dobrze przygotowanych tras zjazdowych, zachwyca wieloma stylowymi winiarniami, zabytkami architektonicznymi i życzliwością miejscowych.

Labirynt o imieniu Rodopy

Najbardziej rozległym masywem górskim są Rodopy. Tutaj można znaleźć ujmujące miejsce o nazwie Pamporowo, leżące na wysokości 1650 m. Dzięki korzystnemu położeniu jest to jedno z niewielu miejsc, które może pochwalić się ustabilizowaną pogodą i temperaturą. Zima trwa tutaj 5-6 miesięcy, a przeważają słoneczne dni sprzyjające uprawianiu sportów zimowych.

Hura na Śniegową górę!

Stara Płanina (inaczej Bałkan lub Bałkany) to pasmo górskie na Półwyspie Bałkańskim, znajdujące się głównie na terenie Bułgarii. Pasmo to rozciąga się od przełomu Dunaju (Żelazna Brama) do Morza Czarnego. Długość około 550 km, szerokość 25-80 km. Najwyższy szczyt Botew - 2376 m n.p.m. Pasmo to porównywane jest z Niskimi Tatrami.

Z wizyty tutaj każdy będzie każdy zadowolony i to bez względu na porę roku, w której tutaj przyjedzie. Nienaruszona przyroda, która wespół z życzliwymi mieszkańcami, zachęca do wizyty. Po wycieczce wysokogórskiej poczęstują nas świeżym chlebem posmarowanym kozim serem lub pachnącym twarogiem i powspominają stare, dawne czasy…