Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Górskie klasztory

18.06.09 09:15:59

Bułgarskie klasztory w górach to synonim oazy spokoju. Górskie obaszary Bułgarii skrywają niezliczoną ilość wyjątkowych klasztorów, które sprawiają wrażenie jakby zatrzymał się tam czas. Panuje w nich wręcz niespotykany spokój. Dlatego jeśli znudzicie się leżeniem na plaży i wybierzecie się w góry, na pewno nie będziecie rozczarowani! Odkryjecie inną Bułagrię, niż ta, którą znacie z perspektywy wielkich nadmorskich kurortów. Poczujecie atmosferę dawnych czasów, będziecie mogli podziwiać niezykłe widoki na doliny i napawać się atmosferą cudownej przyrody i artystycznej scenerii w okolicach klasztorów.

Klasztory odgrywały znaczącą rolę w życiu duchowym Bułgarów. Ich historia jest znacząca i sięga  dawnych czasów. W okresie niewoli tureckiej klasztory były centrum narodowego ruchu oporu. Właśnie w klasztorach, a praktycznie wyłącznie tam przetrwały kulturalne tradycje narodu bułgarskiego.

Niedaleko znanych plaż bułgarskich - Złotych piasków (ok, 3 km. dalej) - znajduje się klasztor Aladża monastyr. Jest to typowy wczesnochrześcijański klasztor, w którym mnisi zamieszkiwali już od V-go wieku. Drogę do klasztoru wyznacza aleja drzew, dająca przyjemne uczucie chłodu. Ciekawostką jest, że klasztor ów był wyciosany w skale piaskowej, ma dwa piętra a pierwotna ściana frontowa była drewniana, jednak w czasie pożaru uległa zniszczeniu.

Następnie polecamy monastyr Rilski w paśmie górskim Riła. Od 1983 roku monastyr Rilski znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest jendym z największych i najsłynniejszych klasztorów w Bułgarii, bywa często odwiedzany nie tylko przez miejscowych, ale i przez turystów. Historia klasztoru ukazuje, że założył go pustynnik, następnie został zniszczony przez lawinę, później zaś odnowiony w formie twierdzy. Po zdobyciu Bułgarii przez Turków klasztor znów podupadł, jednak dziś jest już zrekonstruowany. Trzy razy został spustoszony przez złodziei, raz prawie calkowicie zniszczył go pożar. Cudem zachowały się wyjątkowe egzemplarze renesansu bułgarskiego, które zostały zrekonstruowane dzięki ogólnonarodowej zbiórce.

Warto wspomnieć też o  klasztorze Baczkowskim, kteóry znajduje się ok. 25 km. na południowy wschód od Płowdiwu, drugiego największego miasta w Bułgarii. Klasztor założył władca bizantyjski gruzińskiego pochodzenia a swój gruziński charakter klasztor zachował aż do XIV w. W okresie panowania tureckiego dostał się definitywnie do rąk bułgarskich. Kolejne stulecia polegały na jego rekonstrukcji i rozbudowie. Znajdują się tu wyjątkowe malowidła ścienne.

W niedostępnych górach i lasach wybudowano też monstyr Glożeński. Postawiony jest na wysokiej skale, ok. 100 km. od stolicy Bułgarii Sofii i jest widoczny z dużej odległości. W klasztorze mieszkają dwaj mnisi, dokoła otacza go dziewicza przyroda, jest to naprawdę wyjątkowe miejsce do odpoczywania. Warto uświadomić sobie, że cały materiał potrzebny do budowy klasztoru wyniesiony został na ludzkich barkach.

Zwiedzanie monstyrów należy do wyjątkowych przeżyć w czasie podróży po Bułgarii, a jeśli wybierzecie się na ich szlaki, z pewnością nie będziecie żałować.