Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Olejek różany

Olejek różany
09.09.09 09:58:13

Bułgaria to w tej chwili największy na świecie producent olejku różanego, bez którego nie obejdzie się współczesna nowoczesna kosmetyka, ponieważ jest stosowany jako utrwalacz do najdroższych perfum produkowanych porzez renomowane firmy. Gram tej wyjątkowej substancji jest droższy niż złoto. Trudno się dziwić, ponieważ do jej produkcji niezbędne jest wiele płatków róż.

Jeśli chcielibyście odwiedzić miejsca, w których to cudo jest produkowane, wybierzcie się do miasta Kazanłyk, które leży w samym sercu znanej Doliny Róż. Dostaniecie się tam autem lub autobusem po trasie nr. 6 z Sofii do Burgas. Kazanłyk położony jest w nizinie, przez którą przepływa rzeka  Tundża, ok. 200 km. na wschód od Sofii. W pierwszym tygodniu czerwca odbywa się tu międzynarodowy festiwal róż, ze względu na to, że jest to okres ich najbardziej intensywnego kwitnienia. Festiwal róż to święto piękna i młodości. W mieście można odwiedzić również muzeum, w którym znajdują się liczne ekspozycje oraz odbywają się prezentacje produkcji olejku różanego.

Jak natomiast wyglądają róże, z których olejek różany powstaje? Są to najczęściej róże dzikie, które przypominają krzaczaste róże, jakie można spotkać u nas. Są delikatnie białe lub mają lekki różowawy odcień. Wyróżniają się bardzo intensywnym zapachem, silniejszym niż u szlachetnych róż holenderskich. Całe miasto otaczają plantacje i sady różane, które zdają się nie mieć końca.

Produkcja olejku różanego przebiega mniej więcej w następujący sposób: po zbiorach róże wywożone są samochodami ciężarowymi do zakładów, a następnie jeszcze świeże nasypane do kadzi z wodą, w których gotuje się je kilka godzin. Z czterech ton płatków kwitnących róż uzyskuje się ok. kilogram olejku. W ciągu roku produkuje się ok. 2 tony pachnącego koncentratu, który następnie jest eksportowany do Europy, Stanów Zjednoczonych czy do Azji.

Jeśli chodzi o zastosowanie, to jak wcześniej zostało wspomniane, olejek różany pełni rolę utrwalacza aromatów najlepszych perfum na świecie, np. Chanel czy Dior, a wiele firm kosmetycznych uważa go za najlepszy na świecie. Niektóre nawet wykorzystują olejek różany ze względu na jego właściwości lecznicze.