Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Riła i Pirin

Riła i Pirin
02.09.10 08:56:59

Rila to najwyższe pasmo górskie na Bałkanach. Znajdziecie tu Państwo wyjątkową scenerię przyrodniczą, niezliczoną ilość jezior, twory skalne, lodowcowe kotły a także obszary niedotknięte działalnością człowieka, gdzie trudno spotkać żywą duszą. Wyjątkowa przyroda pokrywa grzebienie gór i rozległe, porośnięte ytrawą połoniny ze stadami pasących się owiec i koni.

Jeśli zawitacie Państwo do tego regionu, nie zapomnijcie zwiedzić najpopularniejszego zabytku bułgarskiego,  Rylskiego Monastyru, największego klasztoru w Bułgarii. Budynek jest skonstruowany tak, aby imitował zamek-twierdzę.

W porównaniu z Riłą, Pirin ma nieco inną strukturę. Tworzą go głównie białe skały wapienne, szcyty górskie są dość ostre a baśniową krainę dopełniają czarujące rzeczki i jeziorka, w których przeglądają się szczyty górskie. Podczas podróży spotkacie Państwo na swojej drodze pasmo górskie Alibutusz (Slavjanka), które jest do dziś nieodkrytym masywem górskim piętrzącym się na wys. ponad  2.000 m n.p.m. Leżące na granicy Bułgarii i Grecji aż do 90-tych lat ubiegłego wieku było niedostępne.

W regionie tym warto zwiedzić równiez klasztor  monastyr  Roženski. Warto wybrać się do wsi  Melnik, która jest znana z dobrego wina, skał Belogradchik i łaźni termalnych w Dobriniszte. Wizyta w górach bułgarskich na pewno Was nie rozczaruje!