Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Uniwersytet w Sofii

24.10.11 10:08:58

Najbardziej znana instytucja wśród szkół wyższych w Bułgarii to Uniwersytet św. Klementa z Ohrydu znajdujący się w Sofii. Uniwersytet został założony w roku 1888 r. i jest głównym ośrodkiem edukacji w kraju. Poszczególne instytuty powstały dzięki wsparciu finansowemu braci Georgiewów, których rzeźby znajdują się na fasadzie bramy głównej. Uniwersytet zapewnia działalność trzech laboratoriów badawczych i szesnastu wydziałów, na których kształci się ok. 14000 studentów. Do uniwersytetu należą też biblioteka, drukarnia uniwersytecka czy centrum komputerowe.

Impulsem do założenia uniwersytetu było wyzwolenie Bułgarii w 1878 r. W pierwszych latach działały tylko trzy wydziały – Wydział Historii i Filologii, Fizyki i Matematyki oraz Wydział Prawa. Oferta edukacyjna obejmowała filologie, filozofię, pedagogikę, matematykę, fizykę, chemię i prawo. Dziś uniwersytet liczy sobie 16 wydziałów. Kamień węgielny nowego budynku został położony 30 czerwca 1924.

Uniwersytet prowadzi badania również na Antarktydzie, współpracuje z Narodowym Centrum Badań Polarnych z siedzibą na zlodowaciałych obszarach Bieguna Południowego. Bułgarskim odkrywcom udało się w roku 1988 dokonać odkrycia nowego pasma gór. Uniwersytet uczestniczy również w finansowaniu badań naukowych na Antarktydzie prowadzonych z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych.