Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Zabytki w Bulgarii

09.03.09 09:28:00

Turyści odwiedzają Bułgarię nie tylko dla jej przepięknych plaż Morza Czarnego ale także dlatego, ponieważ jest to kraj, który skrywa wiele przepięknych zabytków wpisanych są na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.

Do najbardziej znanych należy np. starożytne miasto Nesebar. Niegdysiejsza starożytna osada rybacka połączona jest z lądem wąskim gardłem. Znajdą tu Państwo ruiny dawnej architektury rzymskiej, malownicze drewniane domy z XIX wieku i romantyczne, wąskie, kamienne uliczki, które tworzą nad brzegami Morza Czarnego przepiękną naturalną panoramę.

Niedaleko miasta Dupnica znajduje się Monastyr Rilski, najczęściej odwiedzane miejsce w zachodniej Bułgarii. Monastyr pochodzi z 1335 roku, jego mury mają 2 m grubości i 24 m wysokości, co nadaje mu wygląd warownej twierdzy. Kopuła klasztornej cerkwi ze zdobioną fasadą skrywa okazałe, malownicze freski ze scenami życia wiejskiego. Wewnętrzne ściany monastyru ozdobione są przepięknymi ikonami, przyozdobionymi niepospolitymi rzeźbami i listkowym złotem. W piwnicach północnego skrzydła mogą Państwo zajrzeć do kuchni, gdzie znajdują się ogromne kotły, w których przygotowywano pożywienie dla pielgrzymów. Nowoczesne wschodnie skrzydło skrywa cerkiewny skarbiec oraz drewniany krzyż z XIV wieku.

Zapraszamy Państwa do miasta Warna, które proponuje szeroką ofertę atrakcji kulturalnych, zabytków historycznych, muzeów oraz artystycznych galerii. Ważnym dziełem sztuki jest tu bezspornie monumentalna Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, zbudowana w XIX wieku, gdzie znajdują się bizantyjskie zdobienia wewnętrznych pomieszczeń w postaci drewnianych rzeźbionych ikon oraz malowanych okien.

Do kolejnych, popularnych zabytków Bułgarii należy Cerkiew Bojańska (z dobrze zachowanymi freskami, które zalicza się do najcenniejszych zabytków średniowiecznej sztuki malarskiej na Bałkanach), skalne cerkwie w Iwanowie (zespół wykutych w skale monolitycznych kościołów, kaplic i klasztorów położonych w pobliżu wsi Iwanowo) czy tracki grobowiec z Kazanłyku ( murowany tracki grobowiec kurhanowy z ok. 300 p.n.e.) i  grobowiec tracki w Swesztari ( w środkowej komorze grobowca odkryto dwa kamienne łoża, na których spoczywały niegdyś ciała trackiego wodza i jego żony).