Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Źródła termalne i uzdrowiska

Źródła termalne i uzdrowiska
24.09.09 09:10:39

Bułgaria znana jest z wielu leczniczych źródeł termalnych, swoje centrum uzdrowiskowe ma tutaj właściwie każde większe miasteczko. Dokładnia znajduje się tu 22 większych miast oraz 62 mniejszych regionów, w których spędza swoje urlopy tysiące kuracjuszy.

Najwięcej obiektów uzdrowiskowych znajduje się jednak na terenie Węgier, a dokładnie w ich stolicy - Budapeszcie. Jako jedyna stolica na świecie może pysznić się mianem uzdrowiska. Najbardziej znane tutejsze uzdrowisko to łaźnie Széchenyiego, które są największym kompleksem uzdrowiskowym w całej Europie. Miejscowe źródło wypływa z głębokości 960 m. a jego temperatura sięga 76 °C.

Warto wybrać się na tydzień urlopu do miasteczka Bükfürdö, które jest znanym uzdrowiskiem termalnym. Miasteczko to może być dumne ze swoich łaźni leczniczych Bük, znajduje się tu również wiele restauracji, cukierni i przyjemnych kawiarenek. Łaźnie Bük zostały odkryte przypadkiem, a to przy okazji poszukiwań ropy naftowej.

Ceny są tu naprawdę bardzo przystępne, na taki wyjazd może sobie pozwolić każdy. Tutejsze źródła termalne wypływają z głębokości 1300 m. a temperatura ich wody sięga 55 °C. Do dyspozycji jest tu wiele basenów, o całkowitej powierzchni  ok.5 000 m2 , w których nie będą się nudzić ci, którzy żadnych specjalnych terapii nie potrzebują.

Uzdrowiska termalne Sarvar należą do tych najpopularniejszych w kraju. Od roku 2002 mogą również pochwalić się nowoczesnym aquaparkiem. Warto też wspomieć o łaźniach Hévíz, w których znjaduje się największe w całej Europie termalnym jeziorem przyrodniczym, które stanowi ich największą atrakcję. Temperatura wody w jeziorze waha się w granicach przyjemnych 33 – 35 °C, dlatego kąpiel w nim możemy gorąco polecić.