Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Finanse, Waluta i Ceny

(Strony) > > > Finanse, Waluta i Ceny

Bułgaria od strony finansów

Waluta

Lew (bułg. лев) to jednostka monetarna używana w Bułgarii. Dzieli się na 100 stotinek. Obecnie średni kurs wynosi 1 Leva = 1,7 PLN i w Polsce można tę walutę zakupić, chociaż często stanowi to problem. Natomiast w Bułgarii może być problem z wymiana złotówek. W tym przypadku najlepiej zabrać ze sobą Euro lub dolary amerykańskie.

Punkty wymiany są wszędzie

W Bułgarii punkty wymiany walut są dosłownie wszędzie. Ważne, by zwrócić uwagę na korzystny kurs, bo te bywają bardzo różne. Zalecamy nie korzystanie z punktów w ośrodkach wczasowych, które oferują wyjątkowo niekorzystne kursy wymiany. Z zasady nie należy wymieniać większych kwot.

Karty płatnicze

Możliwość korzystania z kart płatniczych istnieje także w Bułgarii. W wielu restauracjach, sklepach i hotelach można bez problemu płacić kartami Visa, American Express itp. Gotówkę można wybierać w bankomatach.

A jak ceny?

Wciąż w Bułgarii ceny dla Polaków są w miarę niskie, chociaż w ostatnich latach wszystko tu znacznie podrożało. Litr wina kupimy tutaj juz za 7 zł, piwo za 2 zł/0,5 l. Cena warzyw i owoców jest wprost niewiarygodna. Za 1 kg moreli czy brzoskwiń zapłacimy tutaj maksymalnie 3 zł, pomidory i ogórki kupimy za 2 zł/1 kg. Za gałkę lodów zapłacimy 1 zł.

Na posiłek do restauracji?

Ceny w restauracjach są wyższe niż w sklepach, ale i tak można stosunkowo niedrogo zjeść dobrą kolację. Pizza będzie nas kosztowała ok. 14 zł, sałatka 7 zł. Za zupę zapłacimy 3-4 zł. Natomiast danie główne to wydatek od 5 do 15 zł, co uzależnione jest od jego rodzaju oraz kategorii restauracji. W wielu restauracjach nie ma karty z napojami i ceny są w tym przypadku kalkulowane stosownie do zamówienia, ale można się dogadać z kelnerem. Natomiast napiwek, to wystarczy dać obsługującemu nawet 1 leva.

Coś na siebie?

W Bułgarii można kupić dla siebie ładne okrycie. Ceny są z reguły niższe o 15 proc. niż w Polsce. Jednak jakość bułgarskich wyrobów jest z reguły lepsza od greckich, włoskich i tureckich. Przy zakupie warto uważać na plagiaty wyrobów znanych światowych marek, bo tych także tutaj jest wiele.