Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Słoneczy Brzeg - dobre miejsce na wakcje - Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne > Słoneczy Brzeg - dobre miejsce na wakcje

Dodać komentarz

Słoneczy Brzeg - dobre miejsce na wakcje

17.09.11 18:49:00 (Odpowiedzieć)
Witam.
Dopiero co wróciłem z Bułgarii (wrzesień 2011) i jako osoba zadowolona z pobytu postanowiłem podzielić się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami.

A więc tak. podróż autokarowa, wykupiona z biura "OK Service"
Początek zaczął się nieciekawie, bo autokar przyjechał 30 minut spóźniony (wyjazd był o pierwszej rano). Nikt nas o tym nie poinformował, a później nawet nie przeprosił. Na szczęście autokar był dosyć wygodny i w ciągu 35 godzin (wyjazd z Warszawy) dojechaliśmy na miejsce (jechaliśmy przez Słowację, Węgry i Serbię). Nocowaliśmy w hotelu Afrodyta 1. Miły i tani, trzygwiazdkowy hotel z basenem.
Osobom lubiącym zwiedzanie polecam wykupować tylko i wyłącznie śniadania, aby obiadki nie przepadały, bądź aby nie trzeba było skracać wycieczki.

W pierwszej kolejności nie polecam korzystać z wycieczek fakultatywnych. To była moja pierwsza podróż zagraniczna, a prawie wszystkie wycieczki oferowane przez rezydentów, byłem w stanie załatwić sobie samodzielnie za połowę tej ceny, przy czym można wtedy sobie poświęcić na dane miejsca dużo więcej czasu. Przy wycieczkach fakultatywnych, jeździ się niestety często od hotelu do hotelu bo kolejne osoby co jest niestety czasochłonne. W Bułgarii jest dobra i dosyć tania komunikacji, która dodatkowo jest punktualna. O bilety martwić się nie trzeba, gdyż w każdym autobusie są kontrolerzy, którzy sami podchodzą i inkasują pieniądze za bilety.

Autobus do Nessebar kosztuje 1 Lewa (ok 2 zł) od osoby, a do Sozopolu 10 Lewa (oczywiście w jedną stronę).
To są dwa najpiękniejsze miejsca, które polecam zwiedzić w pierwszej kolejności będąc w Sunny Beach. Z Sozopolu można busikiem podjechać (ok 3 Lewa) do rzeki Ropotomo i tam popłynąć łodzią (5 Lewa) Całość tej imprezy kosztuje nas w sumie z drogą powrotną 31 Lewa, a rezydent chce ok 70 Lewa, przy czym, my mamy cały dzień na zwiedzanie pięknego Sozopolu, a przy wycieczce fakultatywnej tylko 1,5 godziny. Dodam, że my zwiedzaliśmy Sozopol 5 godzin i spokojnie jeszcze 5-10 godzin kolejne można by tam było zwiedzać i się nie nudzić

Samo Burgas można spokojnie ominąć bo nie ma tam nic ciekawego.

Warna - jest tam fajne Delfinarium, które polecam odwiedzić. Bilety kosztują 10 Lewa. Polecam również odwiedzić Katedralną Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Jest naprawdę piękna. Niedaleko niej są całkiem fajne fontanny. Warto również zwiedzić Pobiti Kamyni (Kamienny Las mający wg szacunków 50 mln lat) znajdujący się ok 18km na zachód od Warny. Niestety, ale autobusy tam nie jeżdżą. Taksówkarz zawiózł nas tam, poczekał na nas godzinę i odwiózł do Warny za 35 Lewa (przed wyjazdem się potargowaliśmy bo szacunkowo miało kosztować ok 50 Lewa, a wg taksometru po fakcie wyszło nawet 55 Lewa.).

Niestety, ale w Warnie tylko tyle udało nam się zwiedzić. Ponoć ciekawe są jeszcze: Mauzoleum króla Władysława III Warneńczyka, Muzeum Archeologiczne, Park Nadmorski i Termy Rzymskie. Niestety Warna jest duża i źle oznakowana przez co bardzo ciężko jest gdzieś trafić, a i sami Bułgarzy nie do końca wiedzą gdzie co się znajduje. Cztery kolejno napotkane osoby potrafią pokazać cztery różne kierunki :-(

Pomorie - autobus do Pomorie kosztuje 2,5 Lewa. Jest tam tylko klasztor, ale całkiem urokliwy. Dodatkowo można w nim kupić za 8 Lewa 70% Rakiję :-)

Z wycieczek fakultatywnych, z którym my skorzystaliśmy polecam "Wieczór Bułgarski (50 Lewa) oraz dyskotekę w Kiten 35 Lewa. Samemu raczej nie udało by się wkręcić na te imprezy, gdyż są dość oddalone od Sunny Beach, choć na dyskotekę samodzielnie pewnie jeszcze by się jakoś dojechało.

To co jeszcze mogę polecić to AquaPark Paradise w Nessebar. Za 34 Lewa można poszaleć na naprawdę fajnych, szybkich i stromych zjeżdżalniach :-)

Kilka słów o alkoholach.
Niestety, ale jak na moje podniebienie to bułgarskie piwa są bez smaku. Jedyne ichniejsze piwo, które mi smakowało i miało nieco mocy, to 6,5% ciemne piwo Stolichno. Niestety, ale w żadnym markecie nie udało nam się go znaleźć. Jedynie dwa lokale w Nessebar oferują to piwo. Jeden z nich mieści się niedaleko wejścia do Nessebar nad samym brzegiem i nazywa się Aquamarin. W sumie mają też dobre jedzenie oraz śpiewy na żywo. Podczas naszego pobytu, jedna dziewczyna przez godzinę bardzo dobrze wykonywała piosenki Elvisa Presleya.

Wracając do alkoholi - Rakija - dobrze schłodzoną, można pić jak wódeczkę w kieliszkach. Whisky Sawoy też smakuje całkiem dobrze a z 0,5 zapłaciłem ok 15 zł. Polecić mogę również likier Mentofka. Orzeźwia i ma się po nim świeży oddech (Likier miętowy)

Pozostałe:
Bułgarskie jedzenie jest bardzo smaczne i polecam się żywić regionalną kuchnią. W Nessebar mogę polecić dodatkowo pizzerię Uncle George`s Pizza & Grill. Pizze w granicach 10-20 Lewa. Kucharz przy wszystkich rozrabia ciasto, dodaje farsz i pichci w piecu. Raz, że fajnie to wygląda, a dwa że pizza jest bardzo smaczna.

Osoby, które nie chcą korzystać z bankomatów, lepiej niech w Polsce wymienią złotówki na Euro, a tam już swobodnie można pieniądze zamieniać na Lewy. Ponieważ Bułgaria ma stały kurs Lewa do Euro (1,95 Lewa za Euro), tak więc w większości banków po tym właśnie kursie dokonuje się wymiany. Pod żadnym pozorem nie polecam kupować, ani sprzedawać lewów w Polsce, gdyż sporo się traci na tej wymianie. Gdy wyjeżdżałem z Polski, kupiłem euro i wymieniłem je na lewy w Bułgarii. Wyszło mi w ten sposób 1 lew za 2,13 zł . A w Polsce by mnie kosztował 2,24 zł.
Ale pieniądze polecam wymieniać tylko i wyłącznie w bankach. Niestety, ale wiele kantorów mocno oszukuje (np. podając przed wejściem sprzedaż po 1,91, a po wymianie okazuje się, że kupno jest po 1,19). A ponieważ prawo w Bułgarii jest takie, że jak już się weźmie pieniądze do ręki to się akceptuje warunki, więc wówczas nawet wezwanie policji nic już nie da. Dlatego ostrzegam, bo wymiana w kantorze może się okazać bardzo kosztowna.

Komunikacja
Autobusy są tanie i często jeżdżą. Busiki są ok 2-3 razy droższe, więc raczej brać je w ostateczności. Taksówkę polecam brać tylko, gdy w miejsce w które się udajemy nie da się dojechać autobusem. Oczywiście, wszystko jest kwestią tego ile ktoś może przeznaczyć pieniędzy na wyjazd.

Plaże
Plaże są czyste i zadbane. Niestety wypożyczanie leżaków i parasoli jest dość kosztowne - 12 lewa od osoby, ale można z nich korzystać cały dzień. Ja osobiście kładłem się czasem na ręczniku :-)
Jako ciekawostkę podam, że po plażach dziewczyny często chadzają toples, a od czasu do czasu można spotkać plażę nudystów (ps. nie wiem jak w innych miejscach. Ja przeszedłem tylko całą plażę od Nessebar do st. Vlaz)

Języki
W Bułgarii najlepiej mówić oczywiście po Bułgarsku. Ale dogadamy się też bez większych problemów po rosyjsku, polsku i angielsku, a czasem też i w innych językach. Chociaż jedna Bułgarka przestrzegła przed rozmawianiem na bazarach w językach zachodnich bo wówczas ceny są podwyższane. Co do cen - od tych podanych na wywieszkach bardzo często można się potargować, a upusty sięgają najczęściej w granicach 10-20%, choć czasem i 40% udawało nam się wytargować.

Ogólnie z 9-dniowego pobytu jestem bardzo zadowolony, moja dziewczyna również i gorąco polecamy wszystkim. Dodam przy tym, że my wolimy zwiedzanie i spokój, niż balowanie do rana na dyskotekach, dlatego też wybraliśmy się w tą podróż na początku września. W lipcu i sierpniu, jest tam dla nas za tłoczno :-)

Pozdrawiam

Re: Słoneczy Brzeg - dobre miejsce na wakcje

14.10.11 15:15:55 (Odpowiedzieć)
Byłem w SB w tym roku i pozostały mi fantastyczne wspomnienia
Polecam ciekawy filmik o Neseberze
http://www.youtube.com/watch?v=PcDNGGx1mBE