Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Pamiątki Historyczne

(Strony) > > > Pamiątki Historyczne

Starodawna Warna

Warna i okolice, to wiele zabytków jak m.in. katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, fundamenty bazylik z V i VII wieku, pozostałości budowli rzymskich i architektury tureckiej. Turystów przyciąga także Muzeum Architektury i Muzeum Marynarki, którego częścią jest akwarium i delfinarium. Dla Polaków ciekawy zapewne będzie pomnik-mauzoleum Władysława Warneńczyka.

Kamienny las niedaleko Warny

Około 18 km na zachód od Warny. Kamienny Las to rezerwat o rozmiarach 3 km szerokości i 8 km długości, na terenie którego znajduje się kolekcja ponad 300 sztuk naturalnych, skalnych tworów o wysokości od 6 do 12 metrów, skupionych w 7 głównych grupach. Powstanie ich datowane jest na ok. 50 milionów lat temu (Eocen), kiedy tereny dzisiejszej Bułgarii stanowiły dno morskie. Postępujące ocieplenie klimatu i odparowywanie wód morskich spowodowało erozję dna morskiego. Wtedy też wypłukane zostały niektóre części skalne i w wyniku tego procesu powstały fantazyjne formy przypominające postaci zwierząt, pni drzew, a także inne, dobrze znane kształty....

Klasztor Aładża

Niedaleko Złotych piasków znajdziemy prawdziwy klejnot ukryty głęboko w lesie. Chrześcijański kościół z V wieku, który był w VIII wieku przebudowany na klasztor i służył mnichom jako kryjówka przed nieprzyjacielem. Monastyr Aładża to wykuty w skale klasztor z początku XIV w. W zabytkowym kompleksie częściowo zachowały się połączone kamiennymi schodami cele i sale mnichów.

Romantyczny Neseber

Podczas podróży wybrzeżem Morza Czarnego koniecznie należy odwiedzić to historyczne miasto wpisane do księgi światowego dziedzictwa UNESCO. Neseber ze swoimi starodawnymi wąskimi uliczkami zachwyci naprawdę każdego. Jedyną niewygodą jest jego przepełnienie w sezonie i dlatego jego zwiedzanie zaleca się na początku lub na końcu sezonu turystycznego.

Lecznicze Pomorie

Pomorie słynie nie tylko z wina, ale także ze źródeł leczniczych pomagających w chorobach układu oddechowego. Miejscowość ta zapewnia spokój na brzegu morza, a także romantyczny port ze strefa spacerowa.

Sofia, miasto wielu twarzy

Kontynentalne miasto z trzema milionami mieszkańców przyciąga turystów swoją różnorodnością. Z jednej strony zachwycają historyczne budowle, bogate i żywe targowiska, bulwary i wspaniałe parki, a z drugiej strony architektoniczne pozostałości ery komunizmu z typowymi osiedlami. Jeżeli ktoś zawita do Sofii, to powinien koniecznie odwiedzić Cerkiew Bojańską. Kompleks trzech budowli wpisanych na listę UNESCO.

Ukryte Iwanowo

Na północnym-wschodzie Bułgarii znajduje się klejnot wpisany na listę UNESCO. W pobliżu miasta Ruse jest kompleks cerkwi, klasztorów i kaplic, a niektóre z nich usytuowane są bezpośrednio w skałach.