Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Pogoda

(Strony) > > > Pogoda

Klimat i pogoda w Bułgarii potrafią czynić cuda

W Bułgarii, jak w każdym kraju południowej Europy panuje umiarkowany klimat kontynentalny z częstymi opadami atmosferycznymi w jesieni i na wiosnę. Na południu panuje klimat nadmorski z suchym i ciepłym latem i chłodnymi zimami.

Zwykle w górach śnieg zalega na zboczach od grudnia do kwietnia. Sezon letni zaczyna się w tym kraju pod koniec maja i kończy w październiku. Oznacza to, ze Bułgaria zachęca turystów do odwiedzenia przez cały rok. Na letni urlop najlepsze są takie miesiące jak czerwiec, lipiec i sierpień. Turystom polecamy kwiecień, maj i wrzesień, kiedy jest nieco chłodniej.

Gorące i suche lata w Bułgarii

Bułgaria posiada 354 kilometry wybrzeża Morza Czarnego. Są tam piękne piaszczyste plaże i słońce świecące przez 11 godzin dziennie. W nadmorskich regionach typowe dzienne temperatury wahają się od 25 do 30 stopni Celsjusza, a w morzu 23 stopnie Celsjusza. Największym bułgarskim uzdrowiskiem jest Słoneczny brzeg. Jest tam prawie osiem kilometrów plaży i setka hoteli, kawiarnie i sklepy. Niektórzy porównują oferowane tam warunki do Grecji.

Do często odwiedzanych miejscowości należą także Złote piaski, koło Warny. Oprócz słonecznej pogody jest tam nie odkryta przyroda, czyste powietrze oraz niekończące się plaże z ażurową wodą morską. Bułgarskie wybrzeże jest raczej mało rozczłonkowane i nie ma tutaj zbyt wielu małych wysepek. Nie ma tutaj różnic pomiędzy odpływem i przypływem. Również zasolenie Morza Czarnego jest niższe od Śródziemnego.

Zaśnieżone wzgórza nad morzem

Turyści odkryli już także piękno bułgarskich tras narciarskich. Całe południowo-zachodnie wzgórze – masyw Witosza (2290 m), krystaliczny łańcuch Riła z najwyższym wzniesieniem półwyspu Bałkańskiego – Musala (2925 m), wapienny łańcuch Pirin (2915 m) oraz rozległe i zalesione Rodopy (2191 m), które tworzą granicę z Grecją.

Do najbardziej cenionych uzdrowisk w górach bułgarskich należy zdecydowanie Bańsko, położone w sercu łańcucha Pirin. Ten raj dla narciarzy i turystów, który leży na wysokości 930 m, należy do najszybciej rozwijających się zimowych ośrodków w Bułgarii. Posiada aż 65 km tras, które należą do ulubionych przez młodych miłośników narciarstwa.

Pierzyna śniegowa

Pierwszy śnieg w górach Bułgarii pada przeciętnie w połowie listopada., ale jeszcze w grudniu narciarze korzystają głównie ze sztucznego śniegu. Od stycznia już przyroda daje sobie z tym sama radę, a średnie warstwa śniegu w tym okresie (do marca) wynosi 2,5 – 3 metrów. Najczęściej śnieg utrzymuje się na trasach narciarskich do początku maja.

Dobra jest jego jakość. Śnieg jest lekki, a nawet przez noc nie zamarza. Średnia temperatura w styczniu wynosi – 8 stopni Celsjusza i przeważają dni słoneczne, co sprzyja uprawianiu zimowych dyscyplin sportu.

Pogoda w Bułgarii – temperatury w ciągu całego roku

Najchłodniej w Bułgarii jest od grudnia do lutego, a temperatura waha się wówczas od – 8 do +1 stopnia Celsjusza. W marcu i kwietniu średnia dzienna temperatura wzrasta od 7 do 12 stopni C. Nadzieja na ogrzanie pojawia się dopiero od maja, gdy temperatura powietrza osiąga minimum 18 stopni Celsjusza, a w czerwcu wzrasta do 20 stopni.

Podczas głównego sezonu mamy tutaj temperaturę około 25 stopni Celsjusza i utrzymuje się ona aż do połowy września. Październik to już dzienna temperatura 18 stopni Celsjusza, ale to okres sprzyjający wycieczkom poznawczym i uprawianiu sportu.

Temperatura morza w Bułgarii

Od grudnia do marca woda morska utrzymuje tutaj temperaturę pomiędzy 6 a 3°C. W kwietniu i październiku wzrasta do 10°C. Podczas dni majowych i wrześniowych można się cieszyć z ciepłego morza, w którym woda osiąga temperaturę od 16 do 20°C. W czerwcu, lipcu i sierpniu słupek rtęci podnosi się do 23°C, a plaże zapełniają się najbardziej...