Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Sofia

(Strony) > > > Sofia

Wciąż rozwijająca się, nie starzejąca się Sofia

Prawie milionowa Sofia na zachodzie Bułgarii, jest miastem o kilku twarzach. Oprócz zabytków historycznych i romantycznych zakątków z przytulnymi kawiarniami, oferuje żywe bulwary, a na koniec i architektoniczne dzieła z czasów reżimu komunistycznego.

Od wieków Sofia była węzłem komunikacyjnym i handlowym na trasach europejskich kupców i tak pozostało do dzisiaj.

Miejsce, w którym przenika ortodoksyjne chrześcijaństwo i islam

Sofia należy do najstarszych miast Europy i dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że chlubi się niezliczoną mnogością pamiątek historycznych. W centrum miasta wznosi się największy katedra Aleksandra Newskiego, która uznawany jest za największą tego typu budowlę na Bałkanach. Powstała na przełomie XIX i XX wieku dla upamiętnienia rosyjskich żołnierzy, którzy polegli w boju o niepodległość Bułgarii. Zachwycające oświetlenie, bogato zdobione wnętrze wysadzane onyksem i alabastrem potrafi zachwycić każdego. Częścią cerkwi są także podziemne krypta Aleksandra Newskiego, znany jako Muzeum ikon, w którym znajduje się 300 świętych obrazów.

Najstarszą cerkwią ortodoksyjną w mieście jest cerkiew św. Zofii, patronki miasta, z połowy VI wieku. Dziesięć wieków później została przebudowana na meczet. W XIX wieku większość budowli została zniszczona i ponownie odbudowana. Kolejną rosyjską budowlą jest cerkiew św. Mikołaja, zbudowana w 1912 roku. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się kolejny sofijski obiekt, którym jest cerkiew Bojańska z XIII wieku. Najstarsza budowlą na terenie Sofii jest rotunda św. Jerzego z IV wieku, początkowo rzymska świątynia, potem meczet, dziś cerkiew-muzeum, która schowana jest w nowoczesnej zabudowie.

Jedynym zachowanym meczetem na terenie Sofii jest Bania Baszi Dżamija z XVI wieku. Jest dziełem Mimara Sinana, który także projektował legendarny meczet w Istambule. Pochodzi z XVI wieku, a dziennie modli się tutaj aż 400 wyznawców islamu.

Echa bułgarskiej historii v Sofii

Obok wyjątkowo dużej liczby obiektów sakralnych, Sofia szczyci się również znaczną liczbą muzeów. Bezspornie tym najważniejszym jest Narodowe Muzeum Historyczne, które znajduje się na przedmieściach stolicy. Znajdują się tam historyczne eksponaty z historii Bułgarii. Narodowe Muzeum Przyrody ma w swoich zbiorach ponad milion eksponatów, wśród których są m.in. zwierzęta, rośliny i minerały. Oprócz tego jest jeszcze ekspozycja żywych zwierząt.

Dom Iwana Wazowa w Berkownicy interesuje miłośników literatury. Ten bułgarski pisarz zdobył sławę dzięki powieści, uznawanej za jedno z klasycznych dzieł nowszej literatury bułgarskiej – Pod jarzmem (Pod igoto). Jej treść osnuta jest wokół wydarzeń związanych z powstaniem kwietniowym w Bułgarii w 1876 r. Powieść odniosła ogromny sukces czytelniczy, stając się także jednym z najczęściej przekładanych na języki obce utworów bułgarskich. W 1952 r. na podstawie powieści nakręcono film fabularny, zaś w 1990 r. powstał nawet dziewięcioodcinkowy serial.

Parki miejskie

Największą chlubą Sofii są parki. Jest ich tutaj wiele. Najbardziej znanym parkiem miejskim jest Sofia City Garden. To miasto jest ulubione zarówno przez swoich mieszkańców, a także przez turystów. Przyciąga wszystkich tutaj relaksująca atmosfera, dziesiątki kawiarni i przytulne zakątki z małymi fontannami. Młodszym terenem miasta jest Park wolności, którego częścią jest sztuczne lodowisko, ogród zoologiczny i trzy stadiony sportowe.

Łaźnie miejskie

Łaźnie miejskie, które często nazywane są centralnymi lub tureckimi, to coś co warto sprawdzić osobiście. Mozaikowa budowla przekazana została do użytku w 1911 roku. Obecnie jest podzielona na Miejskie Muzeum i budynek hydroterapii. Na terenie przed łaźnią można nabrać wody, która uważana jest za leczniczą. Wypływa z gorących źródeł.

Płuca Sofii

Niedaleko miasta rozciąga się najstarszy park narodowy Bułgarii. To słynny park Witosza. Jest ulubionym miejscem miejscowych jak i turystów. Górskie pasma zapewniają dobre warunki dla narciarzy i w zimie jest tutaj wiele ciekawych tras zjazdowych. Są też ścieżki do turystyki pieszej. Natomiast głównie w sierpniu celem pielgrzymów jest Dragalewski monaster, który powstał w 1345 roku i nazwany został Carskim klasztorem. Obecnie jest zaliczany do bezcennych zabytków – pomników kultury.

Jedynie od Państwa zależy jaki wariant wybierzecie w Sofii. Jeżeli zapomnicie o przewodniku turystycznym i polecanych przez fachowców hotelach i udacie się na nieplanowany spacer, to będzie to najlepsza okazja do poznania tego co w tym mieście najpiękniejsze. Sofijskie targowiska z ulicznymi muzykami, wąskie uliczki z wieloma zapomnianymi klejnotami historii, małe place z kawiarenkami i niezapomniana atmosferą, a znajdziecie ją tylko tutaj.