Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Święta

(Strony) > > > Święta

Święta, festiwale i tradycja

Kto nie chciałby poznać typowych przyzwyczajeń, świat i festiwali Bułgarii. Tutaj można się dowiedzieć się co jest najważniejsze w ciągu roku. W ten sposób można odpowiednio zaplanować urlop. Większość miast, miasteczek i wiosek organizuje własne ludowe, kościelne i kulturalne imprezy. My polecamy te najważniejsze.

Styczeń

Po co tracić czas. Już 1. stycznia w Bułgarii odbywa się święto św. Wasyla, a jego częścią są najróżniejsze festiwale folkowe.

Luty

W lutym odbywa się jeden z najbardziej znanych i najważniejszych w całym roku festiwali. Jest to festiwal Św. Trifona, czyli święto wina i winiarzy, który odbywa się 14. lutego.

Marzec

Wraz z pierwszym marcowym dniem nadchodzi wiosna, a przynosi ją baba Marta, czyli babcia Marzec, która podczas symbolicznych porządków wymiata zimne miesiące. Tego dnia ludzie wymieniają się tzw. martenicami. Są to "amulety" zrobione z czerwonej i białej (a w niektórych rejonach niebieskiej) włóczki. Czasami martenica przybiera kształt chłopca i dziewczyny, nazwani Piżo i Penda.

Takie podarki mają chronić właściciela martenicy przed złymi mocami i nieszczęściami oraz zapewnić zdrowie i powodzenie przez cały rok. Aby wróżba się spełniła należy nosić martenicę (bądź to w formie bransoletki czy też naszyjnika) tak długo dopóki nie zobaczy się pierwszego bociana lub jaskółki. Wtedy to chowamy nasz amulet pod kamień, zawieszamy na drzewie lub wrzucamy do rzeki i pozbywamy się całego zła. W niektórych rejonach po kilku dniach dzieci powtórnie powinny zajrzeć pod kamień bowiem może tam czekać na nie drobna niespodzianka.

Na przełomie marca i kwietnia w Bułgarii obchodzi się prawosławną Wielkanoc, której obchody związane są z wieloma miejscowymi zwyczajami. Te święta w Bułgarii odbywają się o tydzień później niż w większości krajów europejskich.

Kwiecień

W kwietniu obchodzi się dzień św. Lazara (Łazarza), podczas którego odbywają się najprzeróżniejsze obrzędy mające na celu udoskonalenie urody. Są to rytualne tańce, śpiewy i gra na różnych instrumentach. W Burgas odbywa się wystawa kwitnących roślin.

Maj

Im bliżej lata, tym więcej odbywa się tutaj imprez. Do najbardziej znanych należy festiwal piosenki dziecięcej Sladkopojna Chuchuliga, który odbywa się w Burgas. W maju zaczyna się międzynarodowy festiwal w Warnie – od tańca, przez muzykę aż do sztuki. W dniu 21. maja obchodzony jest Dzień św. Konstantyna i Eleny. Odważni tańczą „taniec ognia“, podczas którego chodzą po rozżarzonym węglu.

Czerwiec

Na wzmiankę zasługuje Festiwal róż w Kazanłyku. Można tutaj oprócz wyrobów z róż podziwiać tańce ludowe i tradycję. W Płowdiw rozpoczyna się Festiwal Muzyki Kameralnej.

Lipiec

W Burgas odbywa się tradycyjnie Festiwal pieśni burgaskich. W dniu 24. lipca obchodzony jest Dzień Jana Chrzciciela, który uważany jest za idealny do zbiorów ziół leczniczych.

Sierpień

Na początku sierpnia w Bańsku odbywa się Międzynarodowy festiwal jazzowy z koncertami ulicznymi. Jest to także jedyna możliwość na nocne zabawy. Pięć dni przed końcem sierpnia odbywa się Międzynarodowy sofijski festiwal folkloru.

Wrzesień

W pierwszej połowie września miasto Sozopol świętuje greckiego boga muzyki i tańca podczas Festiwalu Sztuki Greckiej. Przez dziesięć dni okolica jest pełna muzyki, sztuki i teatru. W Sofii 17. września odbywa się święto patronki tego miasta św. Zofii (Sofii).

Październik

W pierwszych dwóch tygodniach miesiąca nie należy ominąć zbiorów winogron w rejonie Mielnika. Centrum zabawy i dni kultury w tym miesięcy jest Ruse, gdzie odbywa się festiwal muzyki i wiele innych imprez kulturalnych.

Listopad

W dniu 1. listopada obchodzony jest Dzień Odrodzenia Narodowego. W Sofii i w Błagojewgradzie odbywa się festiwal jazzowy.

Grudzień

Zima szykuje się do powrotu, ale w Bułgarii świętuje się dzień młodego czerwonego wina. Odbywa się to w dniach 15-24. grudnia, a w następnym tygodniu można udać się na Festiwal świąteczny.