Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl Bułgaria - Travelon.pl

Bułgaria - Transport

(Strony) > > > Transport

Samolotem do Bułgarii

Istnieje kilka możliwości dotarcia do Bułgarii. Idealnym rozwiązaniem jest droga lotnicza. W chwili obecnej PLL LOT posiada bezpośrednie połączenie z Sofią, ale istnieją także połączenia czarterowe z lotniskami w Warnie i Burgas. Cena biletu tam i z powrotem wynosi ok. 1,1 tys. zł.

Koleją lub autobusem

Dla romantycznej duszy i miłośników przygód istnieje także możliwość dotarcia do Bułgarii koleją. Pociągiem do tego kraju dostaniemy się bez problemu, chociaż podróż z dwoma przysiadkami (Budapeszt i Belgrad) zajmie nam przynajmniej 31 godzin. Mniej więcej tyle samo trwa podróż autokarem z Warszawy do Sofii, ale jest za to tańsza.

Można jeszcze dojechać własnym samochodem, ale w zależności od celu podróży w Bułgarii, będzie to prawie 2 tys. km jazdy po drogach nie najlepszej jakości.

Jak podróżować po Bułgarii?

Transport publiczny w Bułgarii jest na dobrym poziomie. Ceny są umiarkowane, bez względu czy podróżujemy pociągiem, autobusem lub taksówką. W przypadku wyboru tego ostatniego wariantu, zawsze warto przed wyjazdem umówić się na konkretną cenę i poprosić o włączenie tachometru. We wszystkich miastach istnieje miejska komunikacja autobusowa. W miejscowościach nadmorskich jest wiele bezpośrednich połączeń, które łączą najbardziej odległe okolice. W Sofii jest również metro, które uruchomiono w 1998 roku.

Autobusem, pociągiem czy samochodem?

Podróżowanie dalekobieżnymi autobusami w Bułgarii kosztuje podobnie jak i w Polsce, a w wielu przypadkach jest nawet tańsze. Bułgarska sieć kolejowa jest dobrze rozwinięta, a ceny biletów na średnim poziomie. Jakość wagonów i usług może być porównywalna z polskimi.

Można także wypożyczyć na miejscu samochód. Dziennie taka przyjemność może nas kosztować niewiele ponad 100 zł, ale otrzymamy za to auto w znakomitym stanie.

Oznakowanie dróg w Bułgarii jest na dobrym poziomie, ale niestety miejscowi kierowcy zupełnie nie przestrzegają przepisów. Obowiązują ograniczenie dopuszczalnej prędkości. W terenie zabudowanym jest to 60 km/h, poza 80 km/h, a na autostradzie 120 km/h. Większość lokalnych dróg jest w bardzo złym stanie.

Urlop z biurem podróży

Bułgaria znajduje się obecnie w ofertach prawie wszystkich biur podróży. Nie ma zatem żadnego problemu z odpowiednim wyborem najkorzystniejszej dla nas formy wypoczynku. Korzystne są ceny i wysoki standard usług na miejscu. Za ok. 20 tys. jedna osoba może w sezonie polecieć do Bułgarii samolotem i spędzić tygodniowy urlop all inclusive w trzy- lub czterogwiazdkowym hotelu. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd w maju, czerwcu lub we wrześniu, to wówczas zapłacimy za identyczną jakość o 300-400 zł mniej.

Korzystny jest wybór oferty dla całej rodziny z dziećmi, a szczególnie gdy mają one mniej niż 12 lat i znaczną zniżkę na bilet lotniczy oraz pobyt na miejscu.

Wybrać można z kilku kierunków, jak m.in. Złote piaski, Primorsko i Albena czy Słoneczny brzeg. Cena zawiera bilet lotniczy, ubezpieczenie i posiłki. Do tego należy doliczyć opłaty lotniskowe, taksę bezpieczeństwa i opłatę paliwową. Taka wyprawa jest korzystna dla rodzin i pojedynczych turystów, którzy nie mają czasu na załatwianie formalności.

Tanio i dobrze na narty

Pobyty narciarskie oferują największe centra zimowego wypoczynku jak m.in. Bańsko, Borowiec, Pamporowo i Witosza. Ceny pobytu z lotem wynoszą ok. 1,4 tys. zł, ale ofercie last minute można spędzić tutaj tydzień z półpensją nawet za niewiarygodnych 700 zł. Ceny nie obejmują jednak wyciągów, za które należy dopłacić oddzielnie.

Podróż na własny rachunek

Jeżeli ktoś zamierza spędzić wakacje na własny rachunek, to Bułgaria doskonale się do tego nadaje. Obywatele RP mogą tutaj przebywać w ramach ruchu bezwizowego do 3 miesięcy. Można się bez problemu porozumieć w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, a także polskim. Przed wyjazdem należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową, a także wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe. Zdobycie miejsc noclegowych w sezonie może być trudne. Oprócz hoteli trzy- i czterogwiazdkowych, w których cena za łóżko (+ śniadanie) wynosi od 100 do 350 zł. Można jednak wybrać tańszy hostel, w którym za miejsce zapłacimy ok. 20 zł/noc. Do wyboru są także pensjonaty i apartamenty, które stanowią doskonałe rozwiązanie dla rodziny. Czterogwiazdkowy apartament z dostawką można wynająć już za 160 zł/noc. Dojazd należy sobie zapewnić samodzielnie, co da się zrealizować bez najmniejszych problemów. Wszystko uzależnione jest od zasobów finansowych, którymi dysponujemy.